قبور با ارزش را چگونه شناسایی کنیم؟

هنگام کاوش در مکان های باستانی با مقبره های قدیمی برخورد می کنیم. دراین مطلب میخوانید چگونه قبور با ارزش را شناسایی کنید و نکاتی مهم درباره کاوش در قبرستان های قدیمی را می آموزید

قبور با ارزش در زمان های گذشته با چند فاکتور مشخص می شود

  • قبرهایی که در بالای قبرستان ها و بالای شیب باشد
  • قبوری که با چشمه ها و رودخانه های دائمی هفتاد قدم فاصله دارند
  • برخی از قبور که شاخص خاصی دارند (مثل نماد لاکپشت حکاکی شده یا تندیس در محیط قبرستانی؛ یا  نشان عقاب یا  سنگ صندلی که مربوط به قبر مهمی باشه و یا  قبور نامدار مثل دو خواهر،یا دو برادر و….. ارزش بالایی دارند)
  • دقت کنید  شیوه تدفین در هر دوره ای کاملا متفاوت بوده، مثال در تدفین اشکانی و زمانی که مشخص شد محیط اشکانی نشین داشتید قبوری که قلوه سنگ دارند یا بصورت تپوله ای هستند بسیار مهم هستند.
  • قبور  ساسانیان هم موراد مهمی هستند وعمق زیادی هم معمولا ندارند؛ولی در مبحث تدفین بهترین آنها  گوردخمه ها و مقبره ها در دل زمین و صخره ها می باشند

تشخیص قبور با ارزش دارای گنج

ارزش قبر بستگی به قدرت باستانی محیط و شخص دفن شده می باشد اما شما در محیط قبرستانی که اغلب در نقاط خاص که در دید هستند و در نقاط تک می باشد بیشتر باید به دنبال قبر باشید. زیرا قبر افراد ثروتمند را جدا از افراد معمولی دفن می کردند و قبور ارزشمند دارای شاخصه هایی از جمله سنگ های برشدار بزرگتر و زیبا تر بودند. این قبر ها را در ابعاد بزرگ تر و در نقاط خاصی قرار می دادند.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0